0;136;0c pollofpolls.no - Trolig borgerlig gevinst med 2013-fordeling

Poll of polls

Trolig borgerlig gevinst med 2013-fordeling

Publisert 3. juli 2012. Sist endret 4. juli 2012.

I en kommentar utlagt 31. desember 2011 presenterte vi resultatet av en undersøkelse av 110 nasjonale stortingsmålinger i 2011 når det gjelder virkninger på blokkstillingen av mandatfordelingen i 2009 sammenlignet med fordelingen i 2013.

Undersøkelsen viste at venstresiden - definert som summen av Ap+Sp+SV+R - ville komme styrket ut med 2013-fordeling i 24 pst av målingene, og uendret i 33 pst. I de øvrige 43 pst ville venstresiden tape fra ett til tre mandater på 2013-fordeling.

Ser vi på 60 nasjonale stortingsmålinger publisert første halvår 2013, finner vi at venstresiden styrkes i ti pst av målingene, og får uendret mandatstilling i femti pst. I de øvrige førti pst må venstresiden tåle et minus fra ett til tre mandater.

Vi ser derfor også i første halvår 2012 - i likhet med 2011 - at det er mer sannsynlig at borgerlig side får en gevinst på grunn av ny mandatfordeling, sammenlignet med gevinst for venstresiden. Men bildet er ikke entydig.

2009- vs 2013-fordeling, endring for Ap+Sp+SV+R samlet - basert på nasjonale stortingsmålinger

110 målinger 2011 - 60 målinger første halvår 2012

Endring Ap Sp SV R 2011 1. halvår 2012 Sum
Antall Andel pst Antall Andel pst Antall Andel pst
2 10 9 2 3 12 7
1 17 15 4 7 21 12
0 36 33 30 50 66 39
-1 30 27 13 22 43 25
-2 14 13 8 13 22 13
-3 3 3 3 5 6 4
110 60 170

Mandatendring nasjonale stortingsvalgmålinger første halvår 2012

Kilde Dato Ap SV Sp R 2009 Ap SV Sp R 2013 H Frp KrF V 2009 H Frp KrF V 2013 Ap SV Sp R Endring
Norfakta / Nat. / KK2012-01-0969691001000
Gallup / TV22012-01-0977769293-1
Norstat / NRK2012-01-1275749495-1
Respons / Aftenp2012-01-1482818788-1
Opinion / ANB2012-01-1980798990-1
Sentio / DN2012-01-20737396960
Norstat / VL2012-01-27777792920
InFact / VG2012-01-2776749395-2
Ipsos / Dagbladet2012-01-29787891910
Sentio / SMP2012-02-0377769293-1
Gallup / TV22012-02-07838386860
Norstat / NRK2012-02-0981808889-1
Norfakta / Nat. / KK2012-02-1181808889-1
Opinion / ANB2012-02-16838486851
Respons / Aftenp2012-02-17808089890
Sentio / DN2012-02-2376759394-1
Norstat / VL2012-02-24757594940
InFact / VG2012-02-2875729497-3
Sentio / SMP2012-03-0175749495-1
Ipsos / Dagbladet2012-03-03757594940
InFact / VG2012-03-06737396960
Gallup / TV22012-03-0680798990-1
Norstat / NRK2012-03-08797990900
Norfakta / Nat. / KK2012-03-10767693930
Sentio / DN2012-03-16767693930
Respons / Aftenp2012-03-20717198980
Opinion / ANB2012-03-22727297970
Norstat / VL2012-03-24737496951
Sentio / SMP2012-03-30757594940
Ipsos / Dagbladet2012-03-3176739396-3
Gallup / TV22012-04-0367681021011
Norstat / NRK2012-04-0569691001000
Sentio / DN2012-04-13717198980
InFact / VG2012-04-146968100101-1
Norfakta / Nat. / KK2012-04-1473719698-2
Respons / Aftenp. / BT2012-04-2068681011010
Norstat / VL2012-04-2063631061060
Opinion / ANB2012-04-27706999100-1
Ipsos / Dagbladet2012-04-28747495950
Sentio / SMP2012-04-30717198980
Gallup / TV22012-05-036866101103-2
Norstat / NRK2012-05-0474729597-2
Respons / Aftenp2012-05-1274729597-2
Norfakta / Nat. / KK2012-05-1265651041040
Sentio / DN2012-05-1974729597-2
Opinion / ANB2012-05-19727497952
InFact / VG2012-05-236967100102-2
Norstat / VL2012-05-2574739596-1
Ipsos / Dagbladet2012-05-2959601101091
Sentio / SMP2012-05-30747495950
Gallup / TV22012-06-0463631061060
Norstat / NRK2012-06-0760601091090
Norfakta / Nat. / KK2012-06-1159611101082
Respons / Aftenp. / BT2012-06-156865101104-3
Sentio / DN2012-06-16747495950
Opinion / ANB2012-06-21716998100-2
Ipsos / Dagbladet2012-06-2469691001000
InFact / VG2012-06-2668681011010
Norstat / VL2012-06-26737396960
Sentio / SMP2012-06-2864641051050

Antall tilfeller endring for Ap SV Sp R samlet

Endring Antall
2 2
1 4
0 30
-1 13
-2 8
-3 3

Johan Giertsen / Lars Øy

Del på Facebook

Flere artikler om valgsystem

Vis alle artikler om valgsystem