0;136;0c pollofpolls.no - Hvem vinner utjevningsmandatene?

Poll of polls

Hvem vinner utjevningsmandatene?

Publisert 4. juli 2012. Sist endret 4. juli 2012.

Er det på bakgrunn av landsomfattende stortingsmålinger nedbrutt på fylkene mulig å angi hvilke partier som er favoritter til å vinne utjevningsmandatene i fylkene?

Tabellen under bygger på de femti siste landsmålingene pr. 29. juni 2012, publisert i perioden februar-juni 2012.

Tabellen angir antall ganger partiene vinner utjevningsmandat i hvert fylke, basert på de nasjonale tallene i målingene samt nedbryting på fylkene med den forutsetning at partienes relative endring fra stv 2009 er den samme i alle fylker.

Vi ser da at enkelte partier i øyeblikket er favoritter til å vinne utjevningsmandater, bl.a. SV i Hordaland og Troms - Sp i Møre og Romsdal - KrF i Østfold og Aust-Agder - Venstre i Vest-Agder og Finnmark.

Denne tabellen over mulige "favoritter" til utjevningsmandatene må leses med den reservasjon at bildet vil endre seg hvis partienes nivåer endrer seg. Hvis f.eks. Stortingets fire minste partier skulle løfte seg, og oppnå trygg avstand til sperregrensen, vil en rekke utjevningsmandater bli "frigjort". Fordelingen vil da bli en annen enn i tabellen under.

ApHøyreFrpSVSpKrFVenstre
Østfold61000421
Akershus282154190
Oslo37590215
Hedmark002212304
Oppland166113221
Buskerud550415120
Vestfold212118089
Telemark32012393
Aust-Agder01200443
Vest-Agder1122101024
Rogaland110122457
Hordaland520212101
Sogn og Fjordane007601423
Møre og Romsdal61003193
Sør-Trøndelag0101918111
Nord-Trøndelag027028310
Nordland511192013
Troms000293315
Finnmark014160524

Lars Øy / Johan Giertsen

Del på Facebook

Flere artikler om valgsystem

Vis alle artikler om valgsystem