Gratulerer TV2 !
Publisert 24. juni 2016. Sist endret 24. juni 2016.
TV2 dekket opptellingen i Storbritannias historiske folkeavstemning med en sending på tv2.no gjennom hele natten. Ansvarlige var Kjetil Løset og Terje Sørensen.
TV2s seere ble holdt fortløpende orientert fra første resultat ble publisert og til kanalens to medarbeidere erklærte seier for "leave" kort etter kl 0530 fredag morgen.
Når resultatene kom inn, sammenlignet TV2s medarbeidere utfallet med hva det "burde" blitt hvis landsresultatet skulle blitt 50/50.
Allerede tidlig i opptellingen stod det da klart for TV2s seere at det var en mulighet for brexit - og at denne muligheten var stigende etter hvert som stadig flere lokale resultater ble publisert.
Undertegnede fulgte TV2 parallellt med CNN på TV og BBC på nett. TV2s medarbeidere holdt sine seere orientert fullt på høyde med CNN og BBC, i flere tilfeller var TV2 mer poengtert når det gjaldt kjernen denne natten - at det gikk i retning nei.
Løset og Sørensen viste også en imponerende paratkunnskap om velgerstrukturen i valgkretser over hele Storbritannia, og hvilken betydning denne velgerstrukturen hadde for utfallet av folkeavstemningen både lokalt og nasjonalt, fremstilt for seerne presist og pedagogisk.
TV2 har all grunn til å være stolt av det kanalens to medarbeidere leverte den historiske brexit-natten. Kontrasten mellom TV2 og tausheten fra NRK-TV var slående.
Johan Giertsen
Flere artikler om presentasjon av meningsmålinger i mediene
- Kommunemålinger: Bergen-Oslo 8-0 (5. januar 2021)
- Bergensavisen med 1000-måling (13. desember 2020)
- Avisa Oslo – ny avis (30. november 2020)
- Sluttmålingen 2019 – mønstergyldig fra VG (30. juli 2020)
- Nat/KK: Gi leserne bakgrunnstall (11. juli 2020)
- Løset til Frp – tap for TV2 (29. mai 2020)
- TV2 traff blink i California og Texas (4. mars 2020)
- Sp vokser i nord (4. februar 2020)
- Gratulerer TV2 ! (13. desember 2019)
- Bergen: BT/Respons hadde exit poll (26. november 2019)
Vis alle artikler om presentasjon av meningsmålinger i mediene